MANEVİ DESTEK BİRİMİ
28 Şubat 2022

Manevi Destek Birimi
Manevi Destek Birimi, hasta, hasta yakınları ve hastane personeline dini motifleri içeren sabır, tefekkür, dua pratiği, kader anlayışı ve inancı gibi dinsel – manevi temaların yer aldığı bilgilerle moral, motivasyon desteği sağlamaktadır. Karşılıklı konuşarak anlama, açıklama, yorumlama ve anlamlandırma esasına dayanır.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığımızın yaptığı ortak açıklamada herhangi bir inanç farkı gözetmeksizin, her türlü inancın sahibine bu hakkın verilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Manevi Destek ve Rehberlik Nedir?
Manevi Destek ve Rehberlik: Bir Din ve İnanç Desteğidir.

İnsanlara acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, ani değişmelerle gelen (hastalık, ameliyat, mahkumluk, askerlik, sakatlık, afet vb…) kriz durumlarında, onların yanında olmak; onlara din ve inanç açısından destek olabilmek, varsa soru ve sorunlarına danışmanlık etmek; adet ve ibadetlerini yerine getirebilmelerinde rehberlik, varlıklarına bir mana, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik edebilmektir.
Manevi destek ve Rehberlik; Psiko-terapi, sosyal bakım ya da tıbbi bir tedavi değildir.
Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi; Psikolog, Psikiyatrist, Sosyal Hizmet Uzmanı, Tıbbi bir tedavici (Doktor) değildir.
Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi; Sağlık Personeli ile multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir. Manevi Değerler ışığında Danışmanlık ve Rehberlik yaparak, Moral-Motivasyon desteği sunar.
Pandemi sürecinde de hastanemizde manevi destek hizmeti almak isteyen hasta, hasta yakını ve hastane personeli 7. Kat’ta bulunan Manevi Destek Birimine başvurabilirler.
  • Manevi Destek Birimi 1
  • Manevi Destek Birimi 2