Aşı Olmayan Hasta Pişmanlığını Bu Sözlerle Anlattı.
08 Aralık 2021

aşı ol çağrısı.jpg

AŞILARINIZI İHMAL ETMEYİN. BİR AN ÖNCE AŞI OLUN.

Çeşitli nedenlerden dolayı koronavirüs aşısı yaptırmayan ve Covid 19 hastalığına yakalanan 28 yaşındaki Yasemin Yavuz, yaşadığı zorlu süreci Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün çektiği video ile kamuoyuna anlattı.
Koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle günlerce hayat mücadelesi veren, Gebze Fatih Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde uzun süre tedavi gören ve ecmo (yapay akciğer) cihazına bağlanan Yavuz, durumu iyiye gitmesi nedeniyle çıkarıldığı serviste vatandaşlara “Aşılarınızı ihmal etmeyin. Bir an önce olun” diye çağrıda bulundu.
Eşinin koronavirüs aşısı yaptırmadığını vurgulayan Oğuz Yavuz ise “Eşimi ilk hastaneye getirdiğimde belirtileri başlamıştı ama biz geç farkettik. Evde ilaç süreci başladı ve hastalık ilerledi. Daha sonra 5 gün kadar serviste yattı ama hastalık daha da ilerledi. Yoğun bakımda yaklaşık otuz gün kaldı eşim. Sağ olsun doktorlarımız özveriyle çalıştılar. Eşim yapay akciğer cihazına bağlandı. Entübasyon sürecinden sonra durumu iyiye gitti ve bizi servise aldılar. Süreci yakından gören ve yaşayan biri olarak herkese aşılarını olmalarını tavsiye ediyorum. Ben aşımı oldum ve faydasını gördüm. Eşim aşı olmadığı için zorlu süreçlerden geçti” diye konuştu.
Hastanın çok zorlu bir tedavi sürecinden geçtiğini aktaran Gebze Fatih Devlet Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Banu Şebnem Saraç ise "Yoğun bakıma alındıktan sonra 4. günde entübe olup aynı gün içinde ecmo cihazına bağlanan ve cihaz olmasa yaşam beklentisi beklenmeyen bir hastamızdı. Zorlu bir tedavi sürecinden geçti. Yasemin tüm yoğun bakım ekibi ve hastane personeli için mutluluk kaynağı. Bu süreçte çok hastamızı kaybettik ve çok üzüldük. Yasemine bakıp bakıp moral bulduk. Buradan herkese sesleniyorum. Lütfen aşılarınızı olun" dedi.